Application: Public Safety/LMR/P25/TETRA
Part Number: EM-P90019-MXI-136
| Frequency Band | 136-174 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Gain | 1.8 dBi |
| Power Rating | 10 W |
| Polarization | Vertical |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Height | 6.4 in (165 mm) |
| Connector | MXI (1/4-32) |
| Orientation | Straight |
| Radome Material | TPE |
| Connector Material | 360 Brass with Nickel Plating |
| Mounting | Connector Mount |
| Weight | 1.6 oz (47 g) |
| Operating Temperature | -20° to +65° C |
| Storage Temperature | -40° to +85° C |