Application: Public Safety/LMR/P25/TETRA
Part Number: EM-P90021-SFK-146
| Frequency Band | 146-162 MHz |
| Impedance | 50 Ω |
| Gain | Unity |
| Power Rating | 50 W |
| Polarization | Vertical |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Height | 4.33 in (110 mm) |
| Connector | SFK |
| Orientation | Straight |
| Connector Material | Brass with Nickel Plating |
| Radiator Material | Brass, Copper |
| Mounting | Connector Mount |
| Weight | 0.5 oz (15 g) |
| Operating Temperature | -20° to +65° C |
| Storage Temperature | -40° to +85° C |