Application: Public Safety/LMR/P25/TETRA
| Frequency Band | 698-870 MHz |
| VSWR | <2.0:1 |
| Impedance | 50 Ω |
| Gain | 3 dBi |
| Power Rating | 10 W |
| Polarization | Vertical |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Height | 5.7 in (145 mm) |
| Orientation | Straight |
| Radome Material | TPE |
| Connector Material | Brass with Nickel Plating |
| Mounting | Connector Mount |
| Weight | 0.6 oz (16.6 g) |
| Pull Force, Housing | 6 kgf |
| Applied Torque, Housing | 5 kgf-cm |
| Operating Temperature | -20° to +65° C |