Application: Public Safety/LMR/P25/TETRA
| Frequency Band | 150-174 MHz |
| VSWR | <2.0:1 |
| Impedance | 50 Ω |
| Gain | Unity |
| Power Rating | 10 W |
| Polarization | Vertical |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Height | 11.2 in (284 mm) |
| Orientation | Straight |
| Radome Material | TPE |
| Connector Material | 360 Brass with Nickel Plating |
| Mounting | Connector Mount |
| Weight | 2.1 oz (58 g) |
| Operating Temperature | -20° to +65° C |
| Storage Temperature | -40° to +85° C |