Applications: Public Safety/LMR/P25/TETRA, ISM/SCADA/Utilities, Telemetry/Fleet Management, Railroad/Train Control
| Frequency Band | 136-174/450-520/763-870 MHz |
| VSWR | <2.5:1 typical, 3:1 max at band edges (136-174 MHz); <2:1 (450-520 and 763-870 MHz) |
| Impedance | 50 Ω |
| Gain | Unity / 0 dBi / 2 dBi |
| Power Rating | 6 W |
| Polarization | Vertical |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Height | 9.5 in (241 mm) |
| Orientation | Straight |
| Radome Material | TPE, UV Resistant |
| Connector Material | SS303 |
| Mounting | Connector Mount |
| Weight | 1.7 oz (48 g) |
| Operating Temperature | -20° to +65° C |
| Storage Temperature | -40° to +85° C |